Tooraine ja rahvameditsiin

Musta Pässiku Vägi - Kasepuu
Must pässik (CHAGA) on justkui kase plaaster, mis tekib puu kahjustunud kohale,  et takistada haiguste ligipääsu. Pässik on mustjas-tumepruuni väliskihiga, ebakorrapärase kujuga, suuremate ja väiksemate lõhedega, krobeline, seest roostekarva seen. Murdmisel laguneb väline kiht kergesti. Musta pässiku suurus varieerub mõnest sentimeetrist kuni poole meetrini. Mida suurem on pässik, seda vanem ta on ja sisaldab rohkem kasulikke aineid.

Seda väekat eluslooduse osa on inimesed kasutanud juba tuhandeid aastaid immuunsüsteemi tugevdamiseks ja haigustekitajatega võitlemiseks. Must pässik on üks vanim, ohutum ja võimsaima mõjuga ravimtaim (antioksüdant), millel on bakterite ja viiruste tegevust pärssiv ning põletikuvastane toime. Sisaldab suures koguses B-grupi vitamiine, proteiine ja mineraale (jood, kaalium ja mangaan).

Rahvameditsiinis tuntakse musta värvi raviseent siseelundite (magu, sooled, maks) vähkkasvajate vastase vahendina. Rahvameditsiinis on öeldud, et must pässik tugevdab verd, toetab immuunsüsteemi, parandab mälu ja keskendumisvõimet.

Chaga, musta pässiku tee
Must pässik on endasse kogunud palju looduslikke ühendeid just seetõttu, et põhjamaises karmis ja karges kliimas ellu jääda. Korjatakse teda aastaringselt, kuid kõige tugevama toimega ravim on kogutud kevadel ja sügisel. Meie chaga pärineb Lõuna-Eesti metsadest, looduse rüpest – sest looduslikult kasvanud chaga on kõige puhtam ja väekam. Chagat tuleb kindlasti korjata ainult elusalt kasepuult, sest niimoodi on temas säilinud kõik sinna aastate jooksul kogunenud kasulikud ained.

Huvitavaid fakte:

* Suurim must pässik, mis Eestis on korjatud, on kaalunud 33 kg. Sellega on see raskeim seen Eestis.
* Siberis tuntakse teda kui surematuse seent
* Jaapanlased kutsuvad seda metsa teemantiks ja hiinlased taimede kuningaks


KUUSEVÕRSED


Kuusevõrsed ja chaga
Kuusevõrsed sobivad korjamiseks ainult kevadel, sest siis on neis kõige kõrgem C vitamiini
sisaldus, isegi üle kahe korra rohkem kui näiteks mustades sõstardes.

Arenevate okkatupsude hapuka maitse annavad nii sidrun- kui askorbiinhape ehk vitamiin C. Mõlemad on tugevad antioksüdandid. Kuusekasvude eriline aroom on tingitud lenduvatest eeterlikest õlidest, kergelt mõrkja lisameki annavad vaik- ja parkained.


Kuusekasvus on rikkalikult karotinoide ja teisi bioaktiivseid aineid. Lisaks on salatirohelistes võrsetes palju mineraalaineid, eriti rauda, kaaliumi ja magneesiumi. Rohkelt leidub neis ka on mikroobide vastase toimega parkaineid.

Kevadel, mil hariliku kuuse võrsed on veel pehmed ja õrnad, tuleb haarata korv ja korjata neid puhtast loodusest (muidugimõista tuleb teha seda suurest maanteest kaugemal, vähemalt 100 m) suisa kilode kaupa, et pikal sügisel ja talvel saaks lisada vitamiine lisaks väejookidele ka smuutidele ja salatitele.

Kuusevõrse ekstrakt parandab rakkude hapnikuga varustatust, aitab kontrollida söögiisu, neutraliseerib vabu radikaale, hoiab vere glükoosisisalduse tasakaalus ja kiirendab haavade paranemist.


MUST SÕSTAR


Must sõstar ja chaga

Must sõstar on Eesti üks populaarseim aiamari ja seda võib vabalt pidada meie oma kohalikuks supertoiduks.
 Kuigi enim on teada musta sõstra suur C-vitamiini sisaldus, leidub marjades ka erinevaid A- ja B- vitamiine ning antioksüdante. A-vitamiin on kasulik limaskestadele, nahale ja silmadele. A-vitamiinile lisaks aitavad hoida teravat silmanägemist ning ennetada hallkae ehk katarakti (silmasisese läätse tuhmumise) teket antioksüdandid. Marjas sisalduvad antioksüdandid aitavad kaasa ka immuunsüsteemi tugevdamisele ja seeläbi paraneb organismi vastupanuvõime haigustele.
Ainevahetuse toimimisele aitavad kaasa mustas sõstras leiduv vask, kaltsium, fosfor, mangaan, magneesium ja kaalium. Kiirem ainevahetus tugevdab omakorda immuun- ja närvisüsteemi ning rakkude arengut. Selle tulemuseks on parem naha seisukord ja toonuses lihased.


MESI

Mesi chaga
Kes meist ei teaks, et mesi on ülikasulik, kuna omab bakterite-, viiruste- ja seentevastast toimet, on tähtis
tervise tugevdaja, aktiivse elu pikendaja ja paljude haiguste ravija. Mesi on tulvil antioksüdante,
seedimist soodustavaid kasulikke ensüüme ja mikroelemente, mis toetavad immuunsüsteemi ja teevad
kehale pai. Mee kõrge antioksüdantide tase tugevdab Sinu immuunsüsteemi - mees sisalduvad ained on efektiivsed vabade radikaalide eemaldajad meie kehas. Mesi otseselt ei ravi haigusi, kuid tugevdab inimese
immuunsüsteemi ja aitab haigusi ennetada. Mesi on põletikuvastase toimega ning võib mõjuda ka antibiootikumide suhtes resistentsetele bakteritele. Sobib hästi kurguvalu puhul, kuna anitbakteriaalne toime hävitab põletikku tekitavaid baktereid. Mett soovitatakse hingamisteede haiguste ärahoidmiseks ja raviks, sest mesi desinfitseerib suu, neelu ja seedekulgla limaskesti.

Naturaalses mees on keskmiselt 17,2% vett, 0,4-0,8% täisväärtuslikke valke ja 81,3% igasugu suhkruid. Mesi on palju tervislikum kui suhkur, sest peale kergesti imenduva glükoosi ja fruktoosi sisaldab ta palju muudki kasulikku. Vitamiinidest on meest leitud C-, B1-, B2-, B6-, PP- ja K-vitamiini, biotiini, fool- ja pantoteenhapet, samuti mitmeid mineraalaineid. Väga tähtsad komponendid on ka fermendid, millest mees leidub enim diastaasi, invertaasi ja katalaas - nende ülesanne on kiirendada kas otseselt või kaudselt toitainete keemilist muundumist organismis. On arvatud, et ilma fermentideta ei omastu ka kõige toitvam toit.


INGVER

Ingver chaga
Ingver on üks vanemaid meditsiinis kasutatud taimi - ta pärineb Kagu-Aasiast ning sai kiirelt sealse 
meditsiini osaks. India traditsioonilise meditsiini tekstid viitavad ingverile kui universaalsele imelisele ravimile. Ingverit kasutatakse siiani meditsiinis ning Läänes on samuti kinnitatud ingveri kasulikkust erinevate haiguste ravimisel. Ingver soodustab seedimist, sest suurendab sülje ja sapi tootmist, samuti suurendab ingver seedetraktides põletike vähenemist ja toitainete imendumist. Ka takistab ingver kõhukinnisust, leevendab seedehäireid, kõhupuhitust ja krampe ning soodustab mao tööd. 1,2 grammi ingverit enne sööki võib vähendada seedehäireid poole võrra. Ingver aitab võidelda iiveldusega.
Ingver vähendab põletikke.
Uuringud on kindlaks teinud, et ingver on põletikuliste haiguste puhul, 
näiteks artriidi puhul, sama tõhus, kuid palju ohutum valu leevendaja kui näiteks diklofenak. Samuti leiavad ingverist abi liigesehaiged, sest ingver aitab võidelda põletike, tursete ja valuga. Ingver võib aidata vähendada südamehaiguste riski. Ingver aitab vältida trombide teket, reguleerida vererõhku ja veresuhkru taset – see kõik on südame-veresoonkonna tervisele hea. Ingver alandab kolesterooli. See supertervislik juur aitab parandada ka rasvade ainevahetust ja vähendada lipiidide taset veres.
Tähelepanu!  Inimesed, kellel on või on olnud neerukivid, peaksid vältima ingveri söömist. Ingver võib olla verd vedeldava toimega.


Piilu e-poe pakkumisi


Kontakt

Küsimuste või soovituste korral täita allolev ankeet ning sõnum tuleb otse meile.
Võib ka saata e-maili chaganord@gmail.com või kui kiire, siis helistage 58043600.

Email again: